Miért a CLT a jövő építőanyaga?

A Földön a káros CO2 kibocsátás egyik fő felelőse az építőipar, azon belül is elsősorban a beton, a fémek és a tégla.

Ezzel szemben a természetes alapanyagok, így a tudatos erdőgazdálkodásból származó fa egy remek környezetbarát alternatíva. A fa növekedése során megköti a CO2-t, feldolgozása sokkal kevésbé energiaigényes, beépítésével pedig a megkötött CO2 eltárolódik.

(Ráadásul a CLT panelek rendkívül erősek, így statikai értelemben sem kötünk kompromisszumot, ha környezettudatosan építkezünk.)

A hat legmeggyőzőbb érv a CLT építkezés mellett

Az alábbi előnyök várják egy CLT épületben

Hónapokkal rövidebb építkezés

A CLT egy tömörfa anyag, amit üzemi körülmények között milliméter pontossággal, „szabásminták” alapján gyártanak. Az építkezés helyszínén ezeket a paneleket építjük össze, így a munka oroszlán része nem az Ön idejét rabolja. Ezen túl az úgynevezett száraz építési technológiának köszönhetően nem kell száradási idővel számolni, ami ugyancsak lerövidíti a várakozási időt. Ezzel – amellett, hogy hamarabb költözhet be otthonába – pénzt takarít meg az esetleges albérlet költségein.

Akár 50%-kal alacsonyabb rezsi

A CLT önmagában is remek fizikai tulajdonságokkal rendelkezik, amit komoly szigeteléssel és a leghatékonyabb gépészettel teszünk Önnek igazán pénztárcakímélővé. Technológiánkkal az Ön rezsiköltsége jelentősen csökkenhet egy átlagos háztartáséhoz képest, sőt körültekintő tervezéssel az Ön otthona akár passzív házként is működhet. Az alacsony üzemeltetési költségek hosszú távon növelik az ingatlan értékét, sőt manapság talán ez a legerősebb értéknövelő eszköz a beruházók kezében.
1

Helytakarékos, nyerünk Önnek + egy szobát

Mivel a CLT és a könnyűszerkezetes falszerkezetek vékonyabbak a hagyományos szerkezeteknél, így azonos bruttó alapterület mellett a ház hasznos alapterülete kb. 10%-kal növekszik! Remek gardrób vagy háztartási helyiség lehet belőle. Ha nem hiszi, számoljon utána! Egy épület esetében a bruttó négyzetméterből (egyszerűen szemléltetve a beton alap mérete) levonva a falak alatti területet, megkapjuk a nettó alapterületet, amit majd használunk. Téglafal esetén kb. 20cm-rel nagyobb külső falvastagsággal kell számolnunk (azonos fizikai paraméterek mellett), ami egy 100nm-es ház esetén 10-12 nm különbséget jelent a CLT javára. Az épp egy szoba, amit így megnyerünk Önnek!

Tűz esetén is biztos védelem!!!

Hihetetlenül hangzik? Pedig igaz. A tömörfa szerkezet megfelelő méretezéssel elegendő időt biztosít arra, hogy tűz esetén a család biztonságban elhagyhassa az épületet. A fa egy lassan égő éghető anyag, tűz esetén csökken az ellenállási keresztmetszete, de az el nem szenesedett rész továbbra is tartó szereppel bír. Az acél szerkezetek ezzel szemben magas hő hatására gyorsan
elveszítik statikai erejüket, megolvadnak. Hallott már róla? A nagy épületek acélszerkezeteit tömörfa borítással védik a tűz ellen.

Környezetbarát megoldás

A fa a legősibb és legkörnyezetbarátabb építőanyag. Fenntartható erdőgazdálkodásból származó alapanyaga a növekedés során megköti a levegő CO2 tartalmát, építőanyagként pedig tárolja azt. Kitermelése és feldolgozása nem jár nagy ökológiai lábnyommal, így a tömörfa építkezés a Föld zöld jövője. A New York Times egy cikke szerint a Földön az üvegházhatást okozó gázok mintegy 11%-ért az építkezések a felelősek. Talán meglepő, de ha fából építkeznénk, akkor ezzel annyi szolgálatot tehetnénk a Földnek, mint a világon működő összes megújuló energiát termelő erőmű – írja a NYT cikke.

Természetes és egészséges környezet

A fa látványa és jelenléte igazoltan jótékony hatással van az emberi szervezetre. Kutatások bizonyítják, hogy szívverésünk lelassul, így nyugodtabbak, kipihentebbek és egészségesebbek leszünk. Természetes környezetben gyermekeink fejlődése és látásmódja is kedvezően alakul, és várhatóan felnőttként tudatos környezetvédő szemlélettel nevelik majd saját gyermekeiket is

Épülő vagy folyamatban lévő projektek, amik érdekelhetik Önt

Aktuális munkáink

Családi ház két gyerekre tervezve

MINTAHÁZ 1. PROJEKT – bruttó 127 nm ház + 28 nm fedett terasz

Ez a projekt megvásárolható bárhol az országban!

Ez egy koncepcióterv, amit azért készítettünk, hogy kész megoldást kínáljunk Önnek lakásterveihez. Ha Ön él ezzel a lehetőséggel, milliókat spórolhat meg! A nettó 112nm-es, három hálószoba + amerikai konyhás nappalival rendelkező egyszintes ház ideális egy kétgyermekes család számára. ÁRAKKAL!

Nyaraló/vendégház, befektetőknek is

MINTAHÁZ 2. PROJEKT– bruttó 64 nm alapterület + galéria

Ez a projekt megvásárolható bárhol az országban!

Messziről is vonzó és egyedi megjelenésű épület, amerikai konyhás nappalival és egy teljes értékű hálószobával, valamint fürdővel és külön wc-vel. A konyha felett kis galéria is kialakítható igény szerint. Izgalmas külső megjelenéséből adódóan remek vendégház lehet belőle, így vállalkozóknak is ajánljuk. ÁRAKKAL!

Amica lakópark Balatonalmádi

Minőségi CLT családi- és társasházak – változatos alaprajzok

Az Amica lakópark Balatonalmádiban épül. A teljes lakópark a design, az átgondolt tervezés, a környezettudatos és innovatív technológia, valamint az értékálló minőség jegyében lett megálmodva. A vonzó megjelenésű CLT házak kivitelezésével a Dr.Buildert bízták meg a tulajdonosok.

Gyakori kérdések

Válaszok a felmerülő kérdésekre

Mi az a CLT?

A CLT egy tömörfa anyag. Rétegesen elforgatva ragasztják és préselik a tömör fenyőfa lapokat egymáshoz. Ennek következtében egy nagyon erős, tömörfa tábla jön létre, amiből az épület falait és akár födémjeit építjük.

Mi a különbség egy CLT és egy téglaház között?

A különbség maga a szerkezeti elem, amiből a ház épül. Egy téglaház falai téglából, míg egy CLT ház falai tömörfából épülnek. A két anyag rengeteg tulajdonságban és jellemzőben eltér egymástól, így a két épület különbsége is ebből adódik.
A tégla vastag falazatot ad, míg CLT-ből vékony, így a belső terek sokkal tágasabbak. Természetesen ettől a ház szigetelése vagy strapabírása nem lesz rosszabb, sőt! A tégla előállítása környezetszennyező, míg a CLT egy környezetbarát, természetes anyag.

Mennyibe kerül egy CLT ház?

Nagyságrendileg hasonló a bekerülési költsége, mint egy hagyományos épületnek, de természetesen olyan sok mindentől függ, hogy lehetetlen válaszolni.
Mivel egy CLT házban a szerkezeti falazat sokkal kisebb helyet foglal el az alapterületből, mint egy tégla- vagy egyéb hagyományos szerkezetű ház esetén, így ugyanannyi bruttó alapterület esetén a nettó alapterület CLT háznál kb. 10%-kal nagyobb lesz, mint tégla háznál. Így – bár esetenként drágább a bruttó nm ár – de nyerünk még egy szobát a lakásban, így a nettó alapterületre vetített nm ár már hasonló, mint a tégla épületnél.
Ennek akkor van hatalmas jelentősége, ha a telek beépíthetősége korlátozott, és nagyon szűkösen férnek el a hunkciók.

Miért jó nekem, ha CLT házat építtetek?

  • Mert minőségi épületet csak minőségi alapanyagokból lehet építeni.
  • Mert a tömörfa pozitív hatással van életminőségünkre és egészségünkre.
  • Mert a CLT szerkezettel nyer egy plusz szobát ugyanazon bruttó alapterület mellett.
  • Mert gyorsan megépíthető a szerkezet, és nem kell hosszú hónapokat vagy éveket albérletben várakozni.
  • Mert száraz építési technológia, így nincsenek kötési és száradási idők.
  • Mert a CLT egy környezetbarát megoldás, és ez szükséges a fenntartható világ eléréséhez.
  • Mert a CLT a jövő vasbetonja, és értékálló, modern technológia.

Milyen egy CLT ház?

A CLT ház külsőre pont olyan, mint egy nem CLT ház. Első ránézésre nem lehet feltétlenül megmondani, hogy miből épült, mert a CLT tömörfa anyag a ház szerkezeti eleme, azaz a falak és a födémek.

Kívülről erre ugyanúgy szigetelés és borítás kerül, mint egy hagyományos téglaházra, és ugyanúgy kerülnek bele nyílászárók, díszítőelemek, tető, stb.

Belülről – ha akarjuk – megtarthatjuk látszó felületként a tömörfát, de ez nem kötelező (inkább csak ajánlott 🙂 )

Mi a különbség a CLT és más könnyűszerkezetes házak között?

Általában a könnyűszerkezetes épületek olyan panelekből állnak, ahol két OSB lap között valamilyen szigetelőanyag van, ez az ún. szendvicspanel. Ezzel szemben a CLT teljes terjedelmében tömörfa anyag, nincsen benne kitöltött hézag.
A szendvicspaneleket belülről gipszkartonnal burkolni kell, így sem kívülről, sem pedig belülről nincs fa felület … sőt tulajdonképpen egyáltalán nem fából van. Ezzel szemben a CLT tömörfa falazat önmagában is helytáll, nincs feltétlenül szükség burkolásra, gipszkartonozásra.

A CLT épület valóban egy faház?

Igen, a CLT házak szerkezeti eleme (falak, akár födémek) tömör fából van. Viszont ezt a tömörfa anyagot szigeteléssel, burkolatokkal látjuk el, így nincs kitéve az időjárás viszontagságainak, nem kell évente kezelgetni sem.

Belülről viszont – ha akarjuk – megtarthatjuk a fa felületeket látszó felületként, így az otthonunk meleg, természetes környezetet biztosít számunkra, és tiszta levegőt – ahogy inden más faház.

Felkeltettük az érdeklődését?

Vegye fel velünk a kapcsolatot.
Forduljon hozzánk bizalommal, és mi mindent elkövetünk, hogy segítségére legyünk! Keressen elérhetőségeink bármelyikén!
További tartalmakért és érdekességekért iratkozzon fel hírlevelünkre!
Köszönjük megtisztelő bizalmát!
drbuilder logó
Kapcsolatfelvétel