Innovatív CLT gyerektábor Révfülöpön

Az ötlet megszületésének pillanatától részese voltam ennek a sok szempontból felemelő projektnek. Gyerekeknek és a gyerekek jövőjét építeni több mint egyszerű öröm. A gyerekek jelentik a jövőt, így az ő fejlődésükért tenni, és szemléletüket környezettudatos irányba terelni az egyik legfontosabb feladat. A Balaton partján idén nyáron épült CLT pavilon egy nagy hagyományokkal bíró gyermektábor közösségi tere, ahol a felnövekvő nemzedék játszva szívhatja magába az épület üzenetét.

A pavilon tervezője a Páricsy és Társai Építésziroda, akik gondoltak egy merészet, és egy hazánkban még korábban nem használt, speciális CLT panelből, az úgynevezett Rib panelből tervezték meg az épület szerkezetét. A Rib panel a rétegragasztott CLT panelek egy bordázott változata.

A kezdetek

Az építészeti tervek elkészültével pályázatot írtak ki a megvalósításra, ahol egy konzorcium szakmai tanácsadójaként vettem részt a pályázati anyag összeállításában, majd a konzorcium győzelmét követően a projekt organizációjának kialakításában. Az organizáció éppoly fontos része az építkezésnek, mint a falak állítása vagy a tető készítése, hiszen egy rosszul szervezett munkafolyamat a megvalósítást nagyban hátráltatja. Az anyagok szállításának ütemezése, a rakodási helyek megtalálása, a munkagépek, pl. daru méretének és pozíciójának meghatározása, vagy a szükséges munkaeszköz- és munkaerő igény tervezése mind rendkívül fontosak kisebb projekteknél is, nagyoknál pedig egyenesen elengedhetetlenek. Az építés során nagy segítségünkre volt a CLT Rib panelek szakági tervezője és beszállítója, a CLT Innowood Hungary Kft. is.

Az építési folyamat:

A CLT építkezés sok szempontból más, mit egy hagyományos építkezés. Ennél a speciális CLT Rib panelekből álló épületszerkezetnél precíz, milliméter pontos munkára volt szükség, ami ugye szokatlan az építőiparban. A függőleges síkok, a kapcsolódó élek, a futó egyenesek mind odafigyelést, precizitást igényelnek. A pontos műszaki elvárások mellett az esztétika is nagy szerepet játszott, hiszen a tervező elképzelésének megfelelően nem kerültek a belső felületre burkolatok, vakolatok; semmi, ami el tudná rejteni az eltéréseket. Ahogy az épület tervezője, Páricsy Zoltán fogalmazott: ez egy őszinte szerkezet.

Az építkezési folyamatban az organizáción túl az építésvezetés volt a feladatom, melyhez minden támogatást megkaptam a generálkivitelező kollégáitól. Egy CLT építkezésen a szerkezetet asztalosok és ácsok építik, és persze fontos a CLT építő tapasztalat is, köszönet Nekik is a csapatmunkáért!

Talán Ön is feltette már a kérdést a képeket látva, hogy vajon mi tartja egyben ezt a letisztult formájú, egyszerű (de legalábbis annak látszó) szerkezetet. A kérdésre a válasz ismét csak a Rib panel, ami bordáinak köszönhetően statikailag egyben tatja az épületet, így nincs szükség semmilyen segédszerkezetre. A kifelé fordított bordázat (lásd 3. kép) ezen túl remek lehetőséget ad a szigetelés, valamint a gépészeti- és elektromos szerelvények elrejtésére, így a belső teret sem megerősítő szerkezeti elem, sem cső vagy vezeték nem terheli. Az a maga egyszerűségében és naturalitásában jelenik meg, és ad kiváló alapot ahhoz, hogy a fókusz a nagy üvegfelületekre, és azon túl a Magyar Tengerre kerüljön.

A kivitelezés idén nyáron zajlott a Balaton partján, ahol az olykor rekkenő hőség, olykor erős szél ellenére kitartóan dolgozott a csapat. Akadtak nehézségek is, mint minden építkezésen; pl. a masszív Balaton-felvidéki vöröskő okozott pár álmatlan éjszakát. Az építőipar jelen helyzetében sokszor nehézséget okoz az anyagok beszerzése, így mi is küzdöttünk határidőkkel, de az operatív törzs igyekezett mindent megtenni a közös cél érdekében. A közös cél pedig egy jelenleg egyedülálló, olyan magyarországi CLT épület, aminek szerkezete Rib panelből készült.

A kész épület:

Már a terveket megismerve tudtam, hogy izgalmas épületet fogunk építeni, de a megépítése után, bent állva az épület belsejében, és látva a két épület egymásba metszéséből született szerkezetet, az volt a véleményem, hogy egy műalkotás, egy szobor is készült egyben.

A projekt tervezője, Páricsy Zoltán az Építészfórumon beszélt a tervezési folyamatról és koncepcióról, mely cikk a https://epiteszforum.hu/pavilon-a-revfulopi-parton oldalon olvasható.

Felkeltette az érdeklődését a CLT és könnyűszerkezetes házak világa? Kérdése mertült fel? Ne habozzon, keressen minket bátran elérhetőségeinken!