CLT pavilonok a Balaton partján

Révfülöp, 2022.

Az ötlet megszületésének pillanatától részesei voltunk ennek a sok szempontból felemelő projektnek. Gyerekeknek és a gyerekek jövőjét építeni több mint egyszerű öröm. A gyerekek jelentik a jövőt, így az ő fejlődésükért tenni, és szemléletüket környezettudatos irányba terelni az egyik legfontosabb feladat. A Balaton partján 2022. nyarán épült CLT pavilon egy nagy hagyományokkal bíró gyermektábor közösségi tere, ahol a felnövekvő nemzedék játszva szívhatja magába az épület üzenetét.

Tervezés és háttér

A pavilon tervezője a Páricsy és Társai Építésziroda (https://www.paricsystudio.hu/ ), akik gondoltak egy merészet, és egy hazánkban még korábban nem használt, speciális CLT panelből, az úgynevezett Rib panelből tervezték meg az épület szerkezetét. A Rib panel a rétegragasztott CLT panelek egy bordázott változata.

Ha egy épületet újszerű tervezési koncepcióval álmodnak meg, és korábban még nem használt anyagokból tervezik az építészek, akkor ez nem csak részükről kíván bravúrokat. Az épület kivitelezői számára éppúgy kihívás az új technológia, mint a tervezők számára.
Idén nyáron a révfülöpi parton tehát nem akármilyen építkezés zajlott, különleges volt ez a tervezők, az anyagok beszállítói, és a kivitelezők számára is. A gyermektábor pedig egy különleges és úttörőnek számító épületcsoporttal lett gazdagabb.

A kezdetek:

Az építészeti tervek elkészültével pályázatot írtak ki a megvalósításra, ahol egy konzorcium szakmai tanácsadójaként vettem részt a pályázati anyag összeállításában, majd a konzorcium győzelmét követően a projekt organizációjának kialakításában.

Az organizáció éppoly fontos része az építkezésnek, mint a falak állítása vagy a tető készítése, hiszen egy rosszul szervezett munkafolyamat a megvalósítást nagyban hátráltatja.

Az anyagok szállításának ütemezése, a rakodási helyek megtalálása, a munkagépek, pl. daru méretének és pozíciójának meghatározása, vagy a szükséges munkaeszköz- és munkaerő igény tervezése mind rendkívül fontosak kisebb projekteknél is, nagyoknál pedig egyenesen elengedhetetlenek.

Az építés során nagy segítségünkre volt a CLT Rib panelek szakági tervezője és beszállítója, a CLT Innowood Hungary Kft. (https://www.innowood.hu/) is.

Galéria

Kültéri és beltéri tervek

Külső és belső látványtervek

A révfülöpi CLT pavilonok nagy egybefüggő terek, hiszen gyerekek táboroztatására, közösségi térként szolgálnak. Az egybefüggő tereket a CLT bordák teszik izgalmassá és egyedivé, nem is beszélve az összemetsződő épületrészek, és a hatalmas panorámaablakok látványáról.

A teljes belső térben megmaradt látszó felületként a CLT, ami a csodálatos természeti környezetben egy ahhoz szervesen kapcsolódó, üde látvány. Az épület külső borítása – lévén hogy a tetősíkok is ugyanazt a szálcement burkolatot kapták – meglehetősen modern és exkluzív.

Az építési folyamat:

A CLT építkezés sok szempontból más, mit egy hagyományos építkezés. Ennél a speciális CLT Rib panelekből álló épületszerkezetnél precíz, milliméter pontos munkára volt szükség, ami ugye szokatlan az építőiparban. A függőleges síkok, a kapcsolódó élek, a futó egyenesek mind odafigyelést, precizitást igényelnek. A pontos műszaki elvárások mellett az esztétika is nagy szerepet játszott, hiszen a tervező elképzelésének megfelelően nem kerültek a belső felületre burkolatok, vakolatok; semmi, ami el tudná rejteni az eltéréseket. Ahogy az épület tervezője, Páricsy Zoltán fogalmazott: ez egy őszinte szerkezet.

Az építkezési folyamatban az organizáción túl az építésvezetés volt a feladatom – meséli Nagy Tamás, cégünk ügyvezetője -, melyhez minden támogatást megkaptam a generálkivitelező kollégáitól. Egy CLT építkezésen a szerkezetet asztalosok és ácsok építik, és persze fontos a CLT építő tapasztalat is, köszönet Nekik is a csapatmunkáért!

Talán Ön is feltette már a kérdést a képeket látva, hogy vajon mi tartja egyben ezt a letisztult formájú, egyszerű (de legalábbis annak látszó) szerkezetet. A kérdésre a válasz ismét csak a Rib panel, ami bordáinak köszönhetően statikailag egyben tatja az épületet, így nincs szükség semmilyen segédszerkezetre. A kifelé fordított bordázat (lásd 3. kép) ezen túl remek lehetőséget ad a szigetelés, valamint a gépészeti- és elektromos szerelvények elrejtésére, így a belső teret sem megerősítő szerkezeti elem, sem cső vagy vezeték nem terheli. Az a maga egyszerűségében és naturalitásában jelenik meg, és ad kiváló alapot ahhoz, hogy a fókusz a nagy üvegfelületekre, és azon túl a Magyar Tengerre kerüljön.

A kivitelezés idén nyáron zajlott a Balaton partján, ahol az olykor rekkenő hőség, olykor erős szél ellenére kitartóan dolgozott a csapat. Akadtak nehézségek is, mint minden építkezésen; pl. a masszív Balaton-felvidéki vöröskő okozott pár álmatlan éjszakát. Az építőipar jelen helyzetében sokszor nehézséget okoz az anyagok beszerzése, így mi is küzdöttünk határidőkkel, de az operatív törzs igyekezett mindent megtenni a közös cél érdekében.
A közös cél pedig egy jelenleg egyedülálló, olyan magyarországi CLT épület, aminek szerkezete Rib panelből készült.

„Már a terveket megismerve tudtam, hogy izgalmas épületet fogunk építeni, de a megépítése után, bent állva az épület belsejében, és látva a két épület egymásba metszéséből született szerkezetet, az volt a véleményem, hogy egy műalkotás, egy szobor is készült egyben.” (Nagy Tamás – Dr.Builder)

A CLT Rib panel

A pavilonok építésekor – ahogy azt már említettük – egy speciális CLT-t az úgynevezett Rib panelt használtuk a falszerkezet és a tetőszerkezet építésére. A Rib panel a rétegragasztott CLT panelek egy bordázott változata, a bordázatot az adott épülethez méretezett rétegragasztott gerendák adják.

A Rib panelt eredetileg vízszintes födém (mennyezet) kialakítására tervezték, de az épület tervezői (Páricsy és Társai Építésziroda) és a szakági tervezők (CLT Innowood Hungary Kft. kollégái, Nyéki Anikó és Murka István) egy szokatlan és újszerű felhasználást találtak ki. Eltérve a megszokottól, függőlegesen és ferdén, 45 fokban megdöntve alkalmazták a panelt, és ráadásul kifordítva tervezték be az épületbe. A bordák így födém helyett a falakon és a tetőszerkezeten, valamint kifelé fordítva kerültek beépítésre.

Ennek következményeként az épület már a szerkezetépítési fázisban is rendkívül látványos megjelenést produkált, amiről egy drónfelvétel ad bizonyságot:

A videót a A CLT Innowood Hungari Kft. készíttette.

Az építkezés folyamata

Egy építkezésen azonban minden innováció és új ötlet mögött ott van a gondolat és a tartalom is, amitől a design sosem öncélú. Az így felépített szerkezetben a kifelé forduló gerenda bordázat ugyanis olyan statikai stabilitást biztosít az épületnek, hogy nincs szükség egyéb segédszerkezetre, ami meggátolná a deformációt.

Az új ötlet megmozgatta az egész világot, mert az együtt gondolkodásba ausztrál kollégák is bekapcsolódtak, tapasztalataikat megosztották a magyar tervezőkkel. A CLT Innowood Hungari Kft. nem csak a szakági tervezője volt a szerkezetnek, de a panekek beszállítója is, lévén, hogy Magyarországon kizárólagos értékesítési joggal bírnak a Stora Enso CLT panelek és a Rib panelek tekintetében.

Egy nagypaneles építkezésnél az építési területen sok tonnás daruk és emelőkosaras autók sorakoznak, így az nem hasonlítható egy hagyományos építkezéshez. A milliméter pontosan előkészített paneleket kamionok szállítják a helyszínre.

A helyszínen az egyik legfontosabb feladat a jólszervezettség, azaz az organizáció. E nélkül ugyanis nagyon hamar eluralkodik a káosz, és irdatlan mennyiségű felesleges költséget jelentene a hatalmas és drága munkagépek helyszíni parkoltatása.

A révfülöpi építkezésen jelentős szerepet vállaltunk az organizációban és az építésvezetésben. A munkában segítségünkre volt természetesen a kiviteli terv, és egy telefonos applikáció is, amely a kamionra felhalmozott panelek beépítési sorrendjét volt hivatott szemléltetni.

A szerkezet összeállítása mellett a megfelelő kötőelemek, hézagkitöltő, légzáró szalagok beépítése is fontos volt, mivel a rendszer tökéletes működését csak mindezekkel együtt lehet biztosítani.

A csavarok, kötőelemek és szalagok beszállítója a Rothoblaas volt, aki e téren véleményünk szerint a legnagyobb a fa- és a CLT építészetben. Az olasz vállalat elkötelezett híve a fának, mint építőanyagnak, és sok évtizede komoly fejlesztéseket végez a területen.

A CLT építészet tehát rendkívül jó minőségi alapanyagokból dolgozik, de természetesen a sok jó alapanyagból csak akkor születik meg a tökéletes végeredmény, ha az építést végző szakemberek komoly tudással és tapasztalattal rendelkeznek ezen a speciális területen.

A CLT épület minőségét tehát az építőanyagok minőségén túl a kivitelezés színvonala határozza meg, és igazán jó minőségben csak kevesen dolgoznak ma Magyarországon.

A Dr.Builder Kft. büszke arra, hogy képesek vagyunk átlátni az építés bonyolult menetét, tisztában vagyunk a technológia minden apró részletével, és milliméter pontos munkát adunk ki a kezünkből.

Bízunk benne, hogy tapasztalatunk Önt is meggyőzte arról, hogy érdemes velünk dolgozni!

Nagy Tamás – Dr.Builder Kft.

Felkeltettük az érdeklődését?

Vegye fel velünk a kapcsolatot.
Forduljon hozzánk bizalommal, és mi mindent elkövetünk, hogy segítségére legyünk! Keressen elérhetőségeink bármelyikén!
További tartalmakért és érdekességekért iratkozzon fel hírlevelünkre!
Köszönjük megtisztelő bizalmát!
drbuilder logó
Kapcsolatfelvétel