Szerkezetépítés CLT Rib panelből

Amint az előző posztunkban olvashatták, egy nagyon izgalmas feladat részesei voltunk idén nyáron Révfülöpön. Egy gyerektábor számára építettünk közösségi pavilonokat és egy őket összekötő hatalmas teraszt. A pavilonok szerkezeti építőanyaga egy speciális CLT, az úgynevezett Rib Panel volt, aminek az építése – újdonság lévén – kihívás és szép feladat is volt egyben.

Az előző posztban a pavilonok funkciójáról, a tervezőkről, az építtetőről, és persze a végeredményről sokat meséltünk, és bemutattuk az elkészült épületet kívülről. Szenteljünk most időt a számunkra legkedvesebb résznek, magának az építésnek!

A szerkezetről pár gondolat:

A CLT (Cross Laminated Timber) egy speciális, környezetbarát építőanyag, amely felhasználásával nem hogy nem termelünk szén-dioxidot, hanem a légkörből kivont CO2-t el tudjuk tárolni hosszú évtizedekre. (A CLT számos előnyéről oldalunkon rengeteg információt olvashat.)A pavilonok építésekor egy speciális CLT-t az úgynevezett Rib panelt használtuk a falszerkezet és a tetőszerkezet építésére. A Rib panel a rétegragasztott CLT panelek egy bordázott változata, a bordázatot az adott épülethez méretezett rétegragasztott gerendák adják.

A Rib panelt eredetileg vízszintes födém (mennyezet) kialakítására tervezték, de az épület tervezői (Páricsy és Társai Építésziroda) és a szakági tervezők (CLT Innowood Hungary Kft. kollégái, Nyéki Anikó és Murka István) egy szokatlan és újszerű felhasználást találtak ki. Eltérve a megszokottól, függőlegesen és ferdén, 45 fokban megdöntve alkalmazták a panelt, és ráadásul kifordítva tervezték be az épületbe. A bordák így födém helyett a falakon és a tetőszerkezeten, valamint kifelé fordítva kerültek beépítésre.

Ennek következményeként az épület már a szerkezetépítési fázisban is rendkívül látványos megjelenést produkált, amiről egy drónfelvétel ad bizonyságot.

Egy építkezésen azonban minden innováció és új ötlet mögött ott van a gondolat és a tartalom is, amitől a design sosem öncélú. Az így felépített szerkezetben a kifelé forduló gerenda bordázat ugyanis olyan statikai stabilitást biztosít az épületnek, hogy nincs szükség egyéb segédszerkezetre, ami meggátolná a deformációt.

Az új ötlet megmozgatta az egész világot, mert az együtt gondolkodásba ausztrál kollégák is bekapcsolódtak, tapasztalataikat megosztották a magyar tervezőkkel. A CLT Innowood Hungari Kft. nem csak a szakági tervezője volt a szerkezetnek, de a panekek beszállítója is, lévén, hogy Magyarországon kizárólagos értékesítési joggal bírnak a Stora Enso CLT panelek és a Rib panelek tekintetében. Az építkezés folyamata:

Egy nagypaneles építkezésnél az építési területen sok tonnás daruk és emelőkosaras autók sorakoznak, így az nem hasonlítható egy hagyományos építkezéshez. A milliméter pontosan előkészített paneleket kamionok szállítják a helyszínre.

A helyszínen az egyik legfontosabb feladat a jólszervezettség, azaz az organizáció. E nélkül ugyanis nagyon hamar eluralkodik a káosz, és irdatlan mennyiségű felesleges költséget jelentene a hatalmas és drága munkagépek helyszíni parkoltatása.

A révfülöpi építkezésen jelentős szerepet vállaltunk az organizációban és az építésvezetésben. A munkában segítségünkre volt természetesen a kiviteli terv, és egy telefonos applikáció is, amely a kamionra felhalmozott panelek beépítési sorrendjét volt hivatott szemléltetni.

A szerkezet összeállítása mellett a megfelelő kötőelemek, hézagkitöltő, légzáró szalagok beépítése is fontos volt, mivel a rendszer tökéletes működését csak mindezekkel együtt lehet biztosítani. A csavarok, kötőelemek és szalagok beszállítója a Rothoblaas volt, aki e téren véleményünk szerint a legnagyobb a fa- és a CLT építészetben. Az olasz vállalat elkötelezett híve a fának, mint építőanyagnak, és sok évtizede komoly fejlesztéseket végez a területen.

A CLT építészet tehát rendkívül jó minőségi alapanyagokból dolgozik, de természetesen a sok jó alapanyagból csak akkor születik meg a tökéletes végeredmény, ha az építést végző szakemberek komoly tudással és tapasztalattal rendelkeznek ezen a speciális területen.

A CLT épület minőségét tehát az építőanyagok minőségén túl a kivitelezés színvonala határozza meg, és igazán jó minőségben csak kevesen dolgoznak ma Magyarországon.

A Dr.Builder Kft. büszke arra, hogy képesek vagyunk átlátni az építés bonyolult menetét, tisztában vagyunk a technológia minden apró részletével, és milliméter pontos munkát adunk ki a kezünkből.

Bízunk benne, hogy tapasztalatunk Önt is meggyőzte arról, hogy érdemes velünk dolgozni!

Nagy Tamás – Dr.Builder Kft.

Néhány fotó és egy video a révfülöpi építés folyamatáról alább megtekinthető.

Felkeltette az érdeklődését a CLT és könnyűszerkezetes házak világa? Kérdése mertült fel? Ne habozzon, keressen minket bátran elérhetőségeinken!